Tillykke til Irma og Coop med købet af Torvet.dk, der fremover sælger hele Irmas sortiment via nettet – i hele Danmark.
Det er den type initiativer, der præger e-handel i dag. Virksomheder, der har et godt brand i den fysiske verden, udvider salgsområdet med e-handel. Flügger, Silvan, SuperBest og nu Irma for blot at nævne nogle af de mere markante kædeforretninger som har valgt denne strategi gennem de seneste år.
Markedspotentailet udvides kraftigt med nye kunder, der har boet uden for dit markedsområde, og har savnet netop de muligheder, som du med den nye onlinesalgskanal nu åbner for.
Jeg glæder mig over, at dagligvaremarkedet nu for alvor udvikler sig. SuperBests online forretning var første store skridt, og med Irmas indtog på markedet er jeg blevet bekræftet i, at der basis for en kraftig udvikling af e-handel med dagligvarer.
De erfaringer, som Irma nu gør sig, finder sikkert også vej til Coop, der så kan bruge dem, inden Brugsen udvider sit handelsområde - med nettet.
Irmas pressemeddelelse kan læses her
http://www.irma.dk/includefiles/MODULER/CCMS/show_page.asp?iMappeID=486&sSideNavn=Irma+bliver+landsd%E6kkende+med+Danmarks+st%F8rste+nethandel+for+f%F8devarer